Acasă -> Ştiri -> 2008 -> noiembrie:

Ziua Naţională fără Tutun

Data: 28/11/2008

În fiecare an, în a treia săptămână a lunii noiembrie este declarată "Ziua Naţionala fără Tutun". Cu această ocazie se organizează în toată ţara acţiuni de informare cu privire la riscurile fumatului.
Astfel şi la Grupul Şcolar Industrial "Constantin Brâncoveanu" din Baia de Aramă, în zilele de 19 şi 20 noiembrie 2008, s-au desfăşurat câteva activităţi contra fumatului precum prezentarea unor filme şi statistici cu ajutorul videoproiecturului, menite să avertizeze elevii dar şi profesorii cu privire la efectele nocive ale fumatului asupra indivizilor şi societăţii în ansamblul ei, coordonate de către doamna Dunărinţu Mihaela, consilier educativ, având colaboratori pe Tatomir Simona, profesor, şi subsemnatul.
Tot cu această ocazie a avut loc şi o expozitie de desene cu tema “STOP fumatului” la care au participat elevi ai şcolii noastre. Ulterior au avut loc discuţii libere cu elevii liceului pe baza materialului vizionat, păreri personale ale acestora, dintre care prezentam câteva:
"Chiar dacă înainte de această prezentare aş fi vrut să încep să fumez, acum mi-am dat seama că nu era decat un moft şi un motiv pentru a părea interesantă în faţa celorlalţi" - Răchiteanu Petruţa, IX-D
"Deşi nu am fumat niciodată, tentaţia este foarte mare şi te acaparează treptat, pe măsură ce te gândeşti la asta. Să fumam? ... să nu fumam? .... Sperăm să nu cedam!" - Văcaru Ionela, XII-C
"Nu mi-a trecut prin cap să fumez niciodată, deoarece am multe planuri de viitor şi vreau să apuc să le termin pe toate de făcut" - Ionescu Loredana, IX-D
Elevii au completat chestionare legate de fumat şi efectele sale asupra organismului.
Câteva fotografii de la aceste activităţi puteţi găsi mai jos:

antifumat antifumat antifumat antifumat