Acasă -> Ştiri -> 2012 -> noiembrie:

Concurs internaţional de afişe - 2012

Autor: Prof. Ploscaru Nicoleta

Data: 14/11/2012

Anul acesta şcoala noastră a participat pentru al 2-lea an la concursul internaţional de afişe pe tema drepturilor copiilor «Agis pour tes droits» iniţiat de Asociaţia Francas din Franţa şi asociaţia Juventus Mundi din Drobeta Turnu Severin în parteneriat cu Colegiul Tehnic Decebal-Drobeta Turnu Severin şi Liceul Tehnologic Constantin Brâncoveanu –Baia de Aramă.
Mai mult decât un concurs de afişe, acest proiect este menit să faciliteze cunoaşterea Convenţiei internaţionale a drepturilor copiilor şi să determine copiii şi tinerii să se exprime asupra drepturilor lor în România şi în lume.
Vineri 9 noiembrie 2012, a avut loc la Casa Tineretului din Dr. Tr. Severin, expoziţia cu afişele cele mai frumoase trimise de şcolile partenere, dintre care au fost alese de către un juriu competent 40 de afişe ce vor participa la finala din Franţa care va avea loc pe 19 noiembrie 2012.
La concurs, au participat în acest an aproximativ 800 de copii şi tineri la cele 6 categorii (4-18ani+) ale concursului, 134 de profesori coordonatori şi 26 de intituţii şcolare şi asociaţii din 7 judeţe ale ţării. Din zona Baia de Aramă pe lângă participanţii din şcoala noastră (40 elevi, 8 profesori coordonatori) au fost şi participanţi de la Şcoala Gimnazială Ponoarele şi Şcoala Gimnazială Obîrşia Cloşani. Printre cele 40 de afişe ce vor lua drumul Franţei se află 2 afişe de la Liceul Tehnologic "Constantin Brâncoveanu", 2 de la Şcoala Ponoarele şi unul de la Şcoala Obîrşia Cloşani.
Chiar dacă datorită geografiei suntem puţin mai izolţi, copiii din zona noastră au dovedit că ştiu că au drepturi şi prin participarea la acest concurs au vrut să se facă auzită vocea drepturilor lor.
In imaginile de mai jos puteţi admira afişele selectate din zona Baia de Aramă şi din alte şcoli şi vernisajul expozţiei de la Casa Tineretului.

Agis pour tes droits 2012 Agis pour tes droits 2012 Agis pour tes droits 2012 Agis pour tes droits 2012
Agis pour tes droits 2012