Acasă -> Ştiri -> 2012 -> noiembrie:

Săptămâna fructelor şi legumelor - 2012

Autor: Prof. Ploscaru-Lungulescu Ana

Data: 24/11/2012

În perioada 12 – 16 Noiembrie, elevii şi profesorii Liceului Tehnologic “C.tin Brâncoveanu” din Baia de Aramă, cu sprijinul doamnei director Dunărinţu Mihaela şi a numeroase cadre didactice au demarat şi realizat o acţiune de voluntariat în cadrul proiectului naţional S.N.A.C., “Săptămâna fructelor şi legumelor”.
Elevii claselor I-IV, precum şi ai claselor IX F, X D, XI F au dăruit cu generozitate fructe şi legume în scopuri caritabile. Reprezentanţi ai acestor clase au mers împreună cu cadrele didactice şi au distribuit fructele şi legumele donate la copiii şi adultii bolnavi din spitalul Baia de Aramă şi unor batrâni cu probleme materiale deosebite din Baia de Aramă, Judeţul Mehedinţi.
Este de apreciat spiritul organizatoric şi implicarea celor care au participat la cumpăraturi şi la ambalarea alimentelor. De apreciat este şi suportul parinţilor care şi-au susţinut copiii în această activitate de ajutorare şi voluntariat. Elevii claselor I-IV au avut o contribuţie specială, plină de entuziasm şi generozitate. Ei au fost un exemplu de dărnicie, dar şi de organizare în cadrul acestei activităţi. Copiii şi adulţii internaţi la Spitalul din Baia de Aramă care au primit fructe din partea elevilor au fost plăcut surprinşi, impresionaţi şi bucuroşi că cineva s-a gândit la ei, şi au primit cu bucurie şi recunoştinţă fructele oferite de aceştia. Elevii au fost de asemenea impresionaţi de suferinţa bolnavilor şi şi-au exprimat dorinţa de a-i vizita din nou.
Acţiunile de voluntariat S.N.A.C. desfăşurate în cadrul şcolii noastre sunt menite să îi ajute pe cei în nevoi, dar clădesc şi în elevi valori durabile, cum ar fi: generozitatea, bunătatea, compasiunea pentru semenii în nevoi, dorinţa de a ajuta, de a face ceva util pentru cei din jur, fără să aştepte ceva în schimb.
Se apropie sfintele sărbători de Crăciun, când ne amintim de naşterea Aceluia care a fost cel mai mare dar care putea fi făcut omenirii: Iisus Hristos. Şi totuşi, atunci când a venit pe pământ lumea nu L-a recunoscut şi nu L-a primit aşa cum se cuvenea, ca pe un Fiu de Rege, Fiul lui Dumnezeu. Când vremea colindelor se apropie şi gândul ne duce la pomul de iarnă şi la mirosul de prăjituri şi cozonaci, haideţi să ne gândim şi la aceia care poate ca vor fi nevoiţi să stea de sărbători pe un pat de spital şi să împărţim cu ei şi cu alţii care sunt în nevoi din ceea ce ne-a dat Dumnezeu.

Săptămâna fructelor şi legumelor Săptămâna fructelor şi legumelor Săptămâna fructelor şi legumelor Săptămâna fructelor şi legumelor