Acasă -> Ştiri -> 2012 -> decembrie:

O zi specială

Autor: Prof. Ploscaru Nicoleta

Data: 03/12/2012

Există zile speciale în viaţa fiecărui om şi în viaţa fiecărei naţiuni.
Naţiunea română îşi serbează în fiecare an Ziua Naţională pe 1 Decembrie. O zi în care fiecare Român ar trebui să îşi simtă sufletul vibrând de emoţie şi mândrie. România este ţara pentru care strămoşii noştrii, au luptat şi s-au jertfit, este ţara în care am cunoscut gustul pâinii şi ne-am jucat în ţărână, este ţara pe care o vom lăsa moştenire la rândul nostru, urmaşilor noştri. Si cum bine ştim toţi, că acolo unde « dragoste nu e, nimic nu e » nici o ţară nu poate exista făra dragoste. Dragostea de ţară este sentimentul pe care, pe lângă alte valori, încercăm sa-l sădim în sufletele elevilor care învaţă la Liceul Tehnologic « Constantin Brâncoveanu » din Baia de Aramă.
Astfel, în data de 29 noiembrie, aceştia au fost spectatorii unui program artistic dedicat Zilei Naţionale pregătit de colegi de-ai lor şi câteva cadre didactice. Sub titlul « SUFLET DE ROMÂN », programul a cuprins:

• “România dodoloaţă” - cuvânt inainte: 1 Decembrie - Ziua Naţională a Romaniei, Prof. Dorina Vlădulescu; prezentare Power Point, Paulescu Andreea, Cătălina Ana-Maria
  • « Să ne cunoaştem trecutul » - concurs clasa a VIII-a B, Prof. Dorina Vlădulescu
  • “Marea Unire” – sesiune de referate şi comunicări, Prof. Dorina Vlădulescu, Prof. Daniela Caşotă
  • “Deşteaptă-te, Române” - cântece patriotice interpretate de elevii claselor gimnaziale, Prof. Costel Lazăr
  • “Dulce Românie”- montaj literar ( cl. XI D), Prof. dr. Cornel Boteau
  • Dans cu trupa BiAVO, Coord. Şelea Francesca
  • “De dragoste, de neam, de ţară” muzică uşoară cu Vucea Adelina (cl. IX/F); muzică populară cu Gherghinescu Cosmina, Crăciunescu Andreea (IX-F), Pitica Adelina, Căplescu Florentina (IX-D)
  • “Versuri pentru ţara mea” - moment poetic susţinut de elevi din clasele VI-A şi IX-F, Prof. Paulescu Mirela, Ploscaru Nicoleta
  • “Suflet de Român” - moment folcloric susţinut de Ansamblul Folcloric al Casei de Cultură a oraşului Baia de Aramă, Coord. Dl Ion Barbu

Programul a fost prezentat de două din membrele Consiliului Şcolar al Elevilor, Paulescu Andreea şi Cătălina Ana Maria iar asistenţa tehnică a fost asigurată de domnul informatician Neţoiu Claudiu.

1 Decembrie 1 Decembrie 1 Decembrie 1 Decembrie
1 Decembrie 1 Decembrie 1 Decembrie