Acasă -> Ştiri -> 2013 -> ianuarie:

24 Ianuarie 1859 – Unirea Principatelor Române

Autor: Prof. Ploscaru Nicoleta

Data: 31/01/2013

Unirea Principatelor Române cunoscută şi ca Mica Unire (Marea Unire fiind cea de la 1918) a avut loc la jumătatea secolului al XIX–lea şi reprezintă unificarea vechilor state Moldova şi Ţara Românească. Primii paşi către unire s-au făcut odată cu evenimentele revoluţiei de la 1848 care - deşi a fost înăbuşită – a demonstrat în mod categoric dorinţa de independenţă şi de unitate a românilor.
Unirea este strâns legată de personalitatea lui Alexandru Ioan Cuza şi de alegerea sa ca domnitor al ambelor principate, la 5 ianuarie 1859 în Moldova şi la 24 ianuarie 1859 în Ţara Românească.
Acest eveniment important din istoria poporului nostru a fost marcat şi în unitatea noastră şcolară printr-un program omagial pregătit de cadre didactice şi elevi din cadrul şcolii, desfăşurat dub titlul "Hai la Milcov cu grăbire". Programul a cuprins:
  1. "24 ianuarie 1859 – Ziua Unirii Moldovei cu Ţara Românească"
    • discurs rostit de dna prof. Vlădulescu Dorina
    • prezentare Power Point ( prof. Orzescu Claudia)
  2. "Unirea" – poezie recitată de Balica Lorena (cl. IX F)
  3. Sesiune de referate şi comunicări cu tema: "Unirea şi reformele lui Alexandru I. Cuza" (prof. Vlădulescu Dorina şi Caşotă Daniela)
  4. Realizarea unei machete ilustrând Unirea Moldovei cu Ţara Românească înfăptuită la 24 ianuarie 1859 (prof. Caşotă Daniela)
  5. "Unirea naţiunea a făcut-o" - montaj literar susţinut de eleve din clasa a XI D (prof. Boteanu Cornel)
  6. "Măriei sale Alexandru Ioan I" – moment poetic în interpretarea câtorva eleve din cl. X F (prof. Şerban Mioara)
  7. "Tezaur de cântec românesc" – melodii populare cu Pitica Georgiana ( cl. IX D)

Asistenţa tehnică: dl. informatician Claudiu Neţoiu.

Hai la Milcov cu grăbire Hai la Milcov cu grăbire Hai la Milcov cu grăbire Hai la Milcov cu grăbire