Acasă -> Ştiri -> 2015 -> ianuarie:

Omagiu lui Eminescu

Autor: Prof. Paulescu Augustina-Letiţia

Data: 29/01/2015

Data de 15 ianuarie s-a impus în conştiinţa poporului român ca ziua Poetului Naţional,   când suflarea românească – de la elevi şi profesori la oameni de cultură şi jurnalişti, de la simpli cititori la instituţii – îşi aminteşte de Mihai Eminescu. Citit sau total ignorat, idealizat sau contestat, înţeles şi mai puţin înţeles, Poetul Nepereche este omagiat în fiecare an prin manifestări similare celor prilejuite de sărbătorile naţionale şi care altor personalităţi culturale nu  le sunt dedicate decât ocazional. În rândul acestor manifestări se înscrie şi programul omagial susţinut de elevii de la nivelul liceal din cadrul Liceului Tehnologic „Constantin Brâncoveanu”, din Baia de Aramă, sub îndrumarea prof. Boteanu Cornel, Paulescu Augustina-Letiţia, Şerban Mioara, Martinescu Maria. Activitatea intitulată „Omagiu lui Eminescu” a cuprins recitări, momente muzicale, audiţii, expoziţie de carte şi s-a desfăşurat după următorul program:

• Repere  biografice  – prof. Boteanu Cornel;
  • „Trebuiau să poarte un nume” – recitare, îndrumător prof. Boteanu Cornel;
  • „Eminescu” – cântec interpretat de eleva Vucea Adelina;
  • „Doina” – recitare, îndrumător prof. Şerban Mioara;
  • Cântec  şi poezie: „Kamadeva” – interpretează Mălina Neţoiu;
  • Recital  din  poezia  eminesciană – îndrumător prof. Boteanu Cornel;
  • Cântece populare  în interpretarea elevei Dochiu Sanda, îndrumător prof. Boteanu Cornel;
  • „Mai  am  un  singur dor” – recitare, îndrumător prof. Martinescu Maria;
  • „Domnitorul limbii noastre” – recitare, îndrumător prof. Boteanu Cornel;
  •  Audiţie (poezii în lectura unor actori celebri, gânduri despre Eminescu în rostirea unor scriitori şi critici literari, cântece pe versuri de Mihai Eminescu – selecţie realizată de prof. Paulescu Letiţia);
  • Expoziţie  de  carte  (d-na Dăneasa Rodica);

Suportul tehnic a fost asigurat de dl. informatician Neţoiu Claudiu şi Bălănescu Adrian.

Fotografii (autor Claudiu Neţoiu):

Omagiu lui Eminescu Omagiu lui Eminescu Omagiu lui Eminescu Omagiu lui Eminescu