Acasă -> Ştiri -> 2015 -> octombrie:

Toamna poeziei

Data: 02/10/2015

Joi, 1 octombrie 2015, începând cu orele 11:30, au avut loc la Colegiul Tehnologic "Constantin Brâncoveanu" Baia de Aramă câteva lansări şi prezentări de carte. Evenimentul intitulat sugestiv "Toamna poeziei" a fost organizat de catedrele de Limba şi literatura română şi Fizică-chimie.

Au fost lansate şi prezentate nu mai puţin de 4 volume de poezii. Cum poezia se îmbină foarte bine cu muzică dar şi pentru faptul că 1 octombrie este considerată "Ziua internaţională a muzicii", programul a fost presărat cu momente muzicale oferite de elevi de la Colegiul Tehnologic "Constantin Brâncoveanu" Baia de Aramă.

Cuvântul de deschidere l-a avut doamna director adjunct prof. Ploscaru Nicoleta care a subliniat importanţa desfăşurării unor astfel de evenimente în unitatea noastră şcolară.

A urmat prezentarea cărţii "Căderea în cuvânt", autor Săndel Ploscaru - profesor de fizică şi chimie la unitatea noastră şcolară, realizată de doamna profesor Iuliana Semenescu şi apoi cuvântul autorului. După aceea, eleva Dochiu-Ştirbu Sanda a interpretat o melodie populară.

Despre domnul Ion Ulariu, pe numele său de scriitor - Ion Sabin Cerna - şi despre cartea dumnealui "În suflet şi cer" ne-a vorbit doamna profesor Maria Martinescu

Domnul Ion Ulariu a vorbit mai întâi despre volumul de versuri a domnului profesor Săndel Ploscaru, după care a recitat o poezie de propriul volum.

Programul a continuat cu un moment artistic (muzică uşoară) susţinut de eleva Vucea Adelina, acompaniată la chitară de eleva Neţoiu Mălina.

Recenzia volumului de poezii "Anotimpuri morgane", autor Titu Dinuţ, a fost prezentată de domnul profesor Cornel Boteanu. Apoi domnul Titu Dinuţ - profesor şi dânsul la Liceul Teoretic "Gheorghe Ionescu Şişeşti" - a recitat o poezie proprie.

A urmat eleva Neţoiu Mălina cu o compoziţie proprie la chitară pe versurile domnului profesor Cornel Boteanu, intitulată "Liman etern".

Încheierea evenimentului l-a avut în prim-plan pe domnul Cornel Boteanu - profesor de limba şi literatura română la liceul nostru - care a vorbit asistenţei despre cel mai nou volum de poezii al dânsului - "Teodikeia", recent apărut (septembrie 2015).

A fost o zi specială în care poezia şi muzica s-au împletit armonios într-o atmosferă caldă, intimă şi plăcută.

Fotografii (autor Claudiu Neţoiu):

Toamna poeziei Toamna poeziei Toamna poeziei Toamna poeziei