Acasă -> Ştiri -> 2015 -> noiembrie:

Două excursii de vis

Autor: Prof. Dr. Boteanu Cornel

Data: 24/11/2015

În această toamnă, împreună cu elevii Colegiului Tehnologic "Constantin Brâncoveanu", am reuşit să realizăm două excursii de excepţie pentru a admira frumuseţile peisajului din ţinutul Plaiul Cloşani.

Prima excursie a fost realizată pe data de 1 noiembrie, cu microbuzul liceului, cu 16 elevi din clasa a X-a D, clasa la care sunt diriginte. Traseul a fost: Ivanu - Cheile Corcoaiei - Cheile Bobotului - Cheile Ţăsnei.

Am prins o zi minunată de toamnă, cu soare blând şi frunze înlănţuite în horă. Elevii au admirat întinderea liniştită a lacului şi peisajul fabulos al Cheilor pe unde se spune că s-a strecurat şarpele urmărit de Iovan Iorgovan.

Punctul cel mai important al traseului a fost Cheile Ţăsnei, una dintre minunile de pe Valea Cernei. Ne-a întors după masă, obosiţi, dar cu sufletul încărcat de frumuseţi.

La o săptămână, pe data de 8 noiembrie, de Sfinţii Arhangheli, am realizat o excursie cu elevii liceului pe un traseu interesant din zona limitrofă: Hobiţa - Valea Sohodolului - Cioclovina I - Piatra lui Iorgovan.

De data asta excursia a fost realizată cu firma Geronic din Mărăşeşti. Profesorii însoţitori au fost: Lazăr Alina, profesor de economie, Ciulpan Cătălina, profesor de geografie, Bunceanu Daniel, profesor de informatică şi subsemnatul. L-am invitat cu noi şi pe prietenul nostru Claudiu Neţoiu, cel care imortalizează totul prin fotografii.

Casa lui Brâncuşi de la Hobiţa era închisă, dar am vizitat tot ce se afla în exterior şi apoi am plecat pe Valea Sohodolului pe care am parcurs-o pe jos. A fost o adevărată încântare să poposim la "Nări" şi să admirăm "Inelul Doamnei".

Dar punctul culminant al traseului l-a constituit drumul spre schitul Cioclovina unde am ajuns exact la terminarea praznicului Sfinţilor Arhangheli. De aici am apucat-o spre Piatra Tăiată şi am reuşit să ajungem abia până la locul unde se va ridica  un alt schit împreună cu ajutoare din Franţa.

Ne-am întors rupţi de foame, dar cu sufletul încărcat de frumuseţi pe care nu le vom putea uita curând.

Foto excursie 1 (Cornel Boteanu):

Excursie pe Valea Cernei Excursie pe Valea Cernei Excursie pe Valea Cernei Excursie pe Valea Cernei
Excursie pe Valea Cernei Excursie pe Valea Cernei Excursie pe Valea Cernei

Foto excursie 2 (Claudiu Neţoiu):

Excursie în Gorj Excursie în Gorj Excursie în Gorj Excursie în Gorj