Acasă -> Ştiri -> 2017 -> octombrie:

O zi festivă, cu sonorități multilingve

Autor: Prof. Crăcea-Jianu Alina

Data: 10/10/2017

Ziua Europeană a Limbilor este un eveniment organizat anual la data de 26 septembrie, pentru a sărbători diversitatea lingvistică a unui continent care numără peste 200 de limbi europene, 24 de limbi oficiale ale UE, aproximativ 60 de limbi regionale și minoritare, dar și multe alte limbi vorbite de persoane provenind din alte regiuni ale lumii.

Cu prilejul acestui eveniment, la Colegiul Tehnologic "Constantin Brancoveanu", Baia de Aramă au fost organizate diverse activitati. A fost o ocazie de a le preciza elevilor varietatea limbilor vorbite în Europa, de a conștientiza diversitatea culturală și lingvistică, de a-i încuraja să învețe cât mai bine limbile străine, întrucât cunoașterea mai multor limbi facilitează comunicarea cu alte persoane și accesul la locuri de muncă. Elevii au realizat prezentari Power Point si înregistrari video in care și-au exprimat motivele pentru care îndrăgesc limbile străine,au realizat afise si postere si au avut loc dezbateri de referate pe această temă.

Ziua limbilor - 2017 Ziua limbilor - 2017 Ziua limbilor - 2017 Ziua limbilor - 2017
  Ziua limbilor - 2017 Ziua limbilor - 2017