Acasă -> Ştiri -> 2017 -> octombrie:

Acțiune de voluntariat - SNAC - 2017

Autor: Prof. Ploscaru-Lungulescu Ana

Data: 19/10/2017

În perioada 9-14 Octombrie, 2017, cadre didactice, părinți și elevi ai Colegiului Tehnologic “C.tin Brâncoveanu” din Baia de Aramă, au realizat încă o dată acțiunea de voluntariat « Săptămâna fructelor și legumelor»,  în cadrul proiectului S.N.A.C.

Elevii claselor I-IV, de gimnaziu și de liceu au dăruit cu generozitate alimente, fructe, legume, haine, și încălțăminte pentru oamenii aflați în nevoi, detergent și jucării. De asemenea, au donat policarbonat pentru a acoperi ferestrele de la casa unei familii nevoiașe. Mulțumim și părinților care au ajutat ca aceasta acțiune să aibă loc, mai ales mămicilor, care au dăruit din cămara proprie și proviziile lor zacuscă, gemuri și compoturi.

Strângerea alimentelor și hainelor s-a desfășurat într-o atmosferă de veselie, elevii fiind foarte bucuroși că pot să ajute. Apoi, o parte din elevi au ajutat la sortarea și distribuirea lucrurilor donate, și au mers pe la casele celor în nevoi, însoțiți de cadre didactice. De data aceasta, toți cei vizitați au fost cazuri sociale deosebite. Doamna directoare Dunărințu Mihaela, a însoțit un grup de elevi în vizită la o familie săracă cu trei copii, și le-au dus o mulțime de alimente, haine și jucării. Oamenii au fost foarte impresionați de acest gest deosebit ; practic li s-a umplut cămara pentru iarnă. Când am plecat de acolo, mama copiilor nu înceta să ne mulțumească și să se roage pentru noi. A fost deosebit de instructiv și educativ pentru elevi că au putut să se implice într-o astfel de activitate.

De asemenea, cadrele didactice și elevii de la Colegiul Tehnologic “Constantin Brâncoveanu” din Baia de Aramă, au donat o sumă generoasă pentru a veni în ajutorul elevului din clasa a XII-a B, Berbec Ilie. Acesta suferă de o boală foarte gravă, leucemie, și este internat într-un spital din Cluj. Dacă mai este cineva care dorește să îl ajute în continuare pe elevul nostru, este rugat să ia legătura cu doamna profesoară, Vlădulescu Dorina, care este diriginta lui și care s-a ocupat cu multă dragoste și dăruire de această campanie de ajutorare. Atât elevul, cât și familia lui, vă mulțumesc tuturor din inimă pentru tot ajutorul dat.

Felicitări și mulțumiri tuturor elevilor, părinților și cadrelor didactice celor care au contribuit și care au organizat aceasta frumoasă activitate în comunitatea noastră!

Prof. Ploscaru-Lungulescu Ana - Coordonator S.N.A.C.

Activități de voluntariat - SNAC - 2017 Activități de voluntariat - SNAC - 2017 Activități de voluntariat - SNAC - 2017 Activități de voluntariat - SNAC - 2017
  Activități de voluntariat - SNAC - 2017 Activități de voluntariat - SNAC - 2017