Acasă -> Ştiri -> 2017 -> noiembrie:

Pe firul Văii Motrului - lansare de carte

Autor: Prof. Dr. Boteanu Cornel

Data: 09/11/2017

De Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril, pe data de 8 noiembrie 2017, a fost lansată lucrarea monografică "Pe firul Văii Motrului", apărută la Editura "Armonii Culturale" din Adjud, proin grija domnului George Stroia, care a semnat și un cuvânt al editorului. Lucrarea a fost începută, ca cercetare monogarafică, de către profesorul Ilie Paraschiv care s-a stins din viață pe data de 20 noiembrie 2016.

Am preluat materialul rămas și, din primăvara acestui an, imediat după Paști, am continuat cercetarea pe arealul destul de vast al văii Motrului, început de la Cloșani și până la vărsarea în Jiu.

Lucrarea a fost restructurată pe ultimă instanță pe câteva capitole distincte privind așezarea geografică, coordonatele istorice, viața socială și spiritualitatea acestui areal. La rândul său spiritualitatea a fost urmărită doar în trei dintre coordonatele ei: credința și bisericile, personalități legate de Valea Motrului și cântecul popular.

La lansarea lucrării au participat colegii mei de liceu, invitații domnul Florian Copcea, scriitorul Titu Dinuț, interpretele de muzică populară Nina Predescu, Carmen Sarcină și Victoria Corlan și elevi de la trei clase liceale.

Activitatea s-a desfășurat potrivit unui program la care și-au adus contribuția trei eleve din clasa a a XII-a A (Călina Larisa, Stoian Maria și Birău-Crăciunescu Larisa) cu recitalul de poezie "Liman etern - Iubirea" și eleva Popescu Nadia din clasa a XI-a D cu o doină.

Festivitatea s-a desfășurat în cadrul catedrei de Limba română și a fost coordonată de doamna director Mihaela Dunărințu.

Cu acest prilej s-a făcut și o slujbă de pomenire pentru profesorul Ilie Paraschiv, coautor al lucrării.

Fotografii (autor Claudiu Nețoiu):

Pe firul Văii Motrului Pe firul Văii Motrului Pe firul Văii Motrului Pe firul Văii Motrului