Acasă -> Ştiri -> 2009 -> mai:

Zilele liceului, 2009 – jurnal

Data: 29/05/2009

În zilele de joi şi vineri, 21-22 mai 2009, s-au organizat la Grupul Şcolar Industrial „Constantin Brâncoveanu” din Baia de Aramă „Zilele liceului”.
Joi, 21 mai, s-au organizat concursuri pentru elevi pe diverse teme precum:
- concurs de desene pe calculator, cu participarea elevilor de gimnaziu şi de liceu;
- concurs de aplicaţii software, cu participarea elevilor de liceu;
- concurs de chimie, cu participarea elevilor de gimnaziu;
- concurs de chimie, cu participarea elevilor de liceu;
- concurs de referate de matematică, cu participarea elevilor de liceu;
- concurs de creaţii literare (eseu, poezie, proză), cu participarea elevilor de liceu;
- concurs de desen cu tema „Cum vedem noi viitorul?” cu participarea elevilor din ciclul primar şi gimnazial;
- concursuri sportive (tenis de masă).
În urma susţinerii concursurilor elevii participanţi au fost recompensaţi pentru efortul depus cu diplome şi premii.
Vineri, 22 mai, pe stadionul din localitate, situat în vecinătatea liceului, au ţinut cuvântul de deschidere invitaţii: doamna Doiniţa Chircu, fost inspector şcolar general, actualmente parlamentar, domnul Emil Mirică, inspector şcolar general adjunct, domnul Nistor Paulescu-Buican, primarul oraşului Baia de Aramă, şi reprezentanţii grupului şcolar: domnul Victor Stoican, director, şi doamna Mihaela Dunărinţu, consilier educativ.
Au avut loc apoi activităţi artistice susţinute de elevi din toate ciclurile (preşcolar, primar, gimnazial, liceal şi SAM). Invitată la acest eveniment, interpreta de muzică populară Delia Barbu a cântat câteva frumoase melodii, tocmai bune pentru joc şi voie bună.
În final, într-o sală de clasă, au avut:
- lansarea revistei şcolare „Plai de cântec”, nr. 1 /2009;
- lansarea cărţii „Emil Manu” autor fiind domnul profesor de limba şi literatura română Cornel Boteanu.
Câteva fotografii de la acest eveniment puteţi găsi mai jos:

zilele liceului zilele liceului zilele liceului zilele liceului
zilele liceului