Acasă -> Ştiri -> 2010 -> ianuarie:

Dor de Eminescu

Data: 25/01/2010

Vineri, 15 ianuarie 2010, a avut loc la Grupului Şcolar Industrial "Constantin Brâncoveanu" din Baia de Aramă o activitate cultural-artistică intitulată sugestiv "Dor de Eminescu", în cinstea zile de 15 ianuarie, dată la care s-a născut poetul nostru naţional.
Activitatea a fost realizată de profesorii catedrei de limba şi literatura română sub îndrumarea doamnei Paulescu Letiţia-Augustina - consilier educativ şi a avut următorul program:

1. Repere biografice - prezentare PowerPoint realizată de doamna profesor Paulescu Letiţia.
  2. Ursitorile - dramatizare prezentată de elevii clase a IX-a F, îndrumaţi de domnul profesor Boteanu Cornel.
  3. Cântece pe versuri de Mihai Eminescu - audiţie.
  4. Concurs de recitări - la care au participat elevi îndrumaţi de domnii profesori: Boteanu Cornel, Bumb Maria, Paulescu Letiţia, Paulescu Mirela, Şerban Mioara.
  5. Poezii în lectura unor actori celebri - audiţie.
  6. Concurs de recitări - secţiunea montaj literar - la care au participat elevi îndrumaţi de doamnele profesoare Şerban Mioara şi Mustăcel Ileana.
  7. Gânduri despre Eminescu - audiţie - rostite de scriitori şi critici literari.

Câteva fotografii de la acest eveniment găsiţi mai jos:
Dor de Eminescu Dor de Eminescu Dor de Eminescu Dor de Eminescu