Acasă -> Ştiri -> 2011 -> noiembrie:

Dăruieşte o jucărie (Spare a toy)!

Autor: Prof. Dr. Dunărinţu Mihaela

Data: 09/11/2011

În perioada 27 Octombrie - 8 Noiembrie, elevii Grupului Şcolar Industrial “C-tin Brâncoveanu” din Baia de Aramă, coordonaţi de prof. de engleză Ana Ploscaru, au demarat şi realizat o actiune de voluntariat în cadrul proiectului S.N.A.C., «Spare a toy» (Dăruieşte o jucărie).
Elevii claselor de gimnaziu şi de liceu au dăruit cu generozitate jucării pentru cele şapte grupe de grădiniţă care funcţionează în cadrul Grupului nostru Şcolar, respectiv în Baia de Aramă, Negoieşti şi Titerleşti. Cu ocazia acestei acţiuni s-au strans 527 de jucării, mai mari şi mai mici, toate folositoare grădiniţelor noastre de copii.
Elevii clasei a VII-a B au construit o frumoasă şi colorată cutie de carton pentru colectarea jucăriilor. Elevi din clasele a VII-a B, a VIII-a B, a IX-a D si a X-a F au format echipe de voluntari şi au ajutat cu entuziasm şi dăruire sinceră la colectarea, inventarierea şi distribuirea jucăriilor la cele şapte grupe de grădiniţă din cadrul Grupului Şcolar.
Felicitări si mulţumiri tuturor elevilor, părinţilor şi cadrelor didactice, celor care au contribuit dăruind o jucarie, chiar mai multe, şi care au organizat aceasta frumoasă activitate în comunitatea noastra! Zâmbetele copiilor care se vor juca cu aceste jucării sunt cea mai mare răsplată a noastră. Copii, sunteti minunaţi, iar noi, cadrele didactice de la Grupul Şcolar «C-tin Brâncoveanu» suntem foarte mândri de voi! Sperăm să putem aduce împreună în continuare un zâmbet pe faţa celor care sunt în nevoi, şi nu uitaţi: când Dumnezeu ne dă mai mult, e important să ne gândim şi la cei de lângă noi, care sunt în nevoi! Vom păstra ochii inimii deschişi ca să vedem şi să împlinim aceste nevoi?

Spare A Toy Spare A Toy Spare A Toy Spare A Toy
Spare A Toy Spare A Toy