Acasă -> Ştiri -> 2011 -> decembrie:

Dulce Românie

Autor: Prof. Ploscaru Nicoleta

Data: 02/12/2011

Sub acest titlu, s-au gândit anul acesta, pe 30 noiembrie, elevii şi cadrele didactice de la Grup Şcolar Industrial “Constantin Brâncoveanu” din Baia de Aramă, să celebreze Ziua Naţionala a României.
Chiar dacă nu conştientizăm în fiecare zi, ce înseamnă a fi român, chiar dacă nu toate zilele sunt însorite în România, există 1 Decembrie şi există sufletul românesc care "se deşteaptă" şi vibrează în această zi. "S-a deşteptat" şi a vibrat cu talent, cu energie, cu emoţie, la grupul nostru şcolar, într-un spectacol omagial, ce a reunit momente minuţios pregătite de elevi şi profesori, dezvăluite publicului de doi prezentatori inimoşi: Şerban Lorena (IX-D) şi Bîrlan Adelin (IX-F).
Doamna profesoară, Vlădulescu Dorina, ne-a condus pe firul istoriei şi a reamintit însemnătatea zilei de 1 Decembrie, pentru România şi pentru Români.
Elevii clasei a V-a şi-au dovedit îndemânarea în confecţionarea şi oferirea de ecusoane omagiale, sub atenta îndrumare a doamnei Carabineanu Simona.
Domnul Oprescu Gheorghe a provocat elevii la un duel cu trecutul, într-un concurs de istorie cu titlul “Să ne cunoaştem trecutul”. Toate poziţiile fruntaşe au fost ocupate de elevii clasei a X-a F.
„Versuri pentru România” au rostit elevi din clasele a IX-a F şi a VII-a B îndrumaţi de doamnele profesoare Şerban Mioara, Vlădulescu Dorina şi Bumb Maria.
Ne-au încălzit inimile cu acorduri de cântec popular Bojin Oana (XII-D), Mogoşanu Gianina (XI-A) şi Medregoniu Marian (X-D).
Cu voci cristaline au dat glas cântecului patriotic, elevi din clasa a VII-a B (prof. coord. Opriţoiu Raluca) şi grupul „Cârnegeii” coordonaţi de doamna învăţătoare Tatomir Domnica de la Şcoala Negoieşti.
Dacă vrem să aflăm cât de mândru este poporul român şi cât de adânci îi sunt rădăcinile, nu trebuie sa facem altceva decât să ne prindem în vârtejul dansurilor noastre populare. Ne-au arătat acest lucru elevele clasei a XII-a D, într-un dans cu tentă etno (prof. coord. Ploscaru Nicoleta) şi ansamblul “Liliac de la Ponoare”, format şi îndrumat de doamna director de la Şcoala Ponoarele, Martinescu Elena. Talentul şi frumuseţea acestui ansamblu a cucerit nu numai inimile românilor, ei sunt un ambasador autentic al tradiţiilor populare din partea de nord a judeţului Mehedinţi, fiind admiraţi şi aplaudaţi în ţări precum Bulgaria şi Germania.
Micii noştri artişti au fost acompaniaţi de domnul Barbu Ion, directorul Casei de Cultură din Baia de Aramă, iar de asistenţa tehnică s-a ocupat domnul informatician Neţoiu Claudiu.
Reuşita acestui spectacol a fost posibilă graţie sprijinului conducerii şcolii: doamna director Dunărinţu Mihaela şi domnul director adjunct Neaţă Iulian.
Poate că ar trebui să celebrăm, fiecare în sufletul său, în fiecare zi, o secundă măcar, Ziua României şi poate am descoperi şi am aprecia mai mult ce înseamnă a fi Român. Trecutul ne-a oferit tributul său, prezentul spunem că e al nostru, dar viitorul... Să ne întoarcem privirea şi inima SPRE România pentru că ea este a noastră şi noi suntem ai ei.
La multi ani România!
La mulţi ani tuturor Românilor!

1 Decembrie 2011 1 Decembrie 2011 1 Decembrie 2011 1 Decembrie 2011